Tryb nocny

Telefon: +48 24 366 03 50
Faks: +48 24 366 03 60
Poczta:
 sosw2plock@poczta.onet.pl
ul. Lasockiego 14, 09-402 Płock 

 Lokalizacja na mapie

Wpisz szukane słowo

Aktualności

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO "KALENDARZ ADWENTOWY"

     Kalendarz adwentowy to kalendarz służący do odliczania dni do cudownego czasu Świat Bożego Narodzenia. Jest  to jedna z adwentowych tradycji, która jest szczególnie lubiana przez dzieci- te małe i te dużeJ. Zwyczajem jest, iż  w takim kalendarzu znajdują się 24 okienka. 
     W naszej szkole nauczyciel języka niemieckiego- Pani Kasia przygotowała dla swoich uczniów konkurs ,,Adwentskalender’’- ,, Kalendarz adwentowy’’. Zadaniem chętnych uczniów było samodzielne lub w parach przygotowanie kalendarza w dowolnej formie plastycznej- ważne było zaangażowanie oraz kreatywność uczniów. Poszczególne ,,okienka;;, ,,drzwiczki.,, kalendarza miały zawierać dowolne zwroty bądź słowa w języku niemieckim, związane oczywiście z okresem świątecznym, ale także i karnawałem- słówka, zwroty, przysłowia, powiedzenia, ewentualnie małe rysunki związane ze Świętami. I tak właśnie  było- nasi uczniowie- uczniowie Szkoły Branżowej spisali się na medal. Za wzięcie udziału w konkursie każdy uczeń otrzymał dyplom uczestnictwa oraz celującą ocenę z języka niemieckiego. 
     I miejsce w konkursie zajął uczeń klasy I e – Sebastian Cichy. Wśród wyróżnionych osób znalazła się uczennica klasy I a – Olga Wysińska oraz uczeń klasy I e- Mateusz Paluszewski. 
     Prace uczniów zawisły w korytarzu szkolnym. Przy okazji przygotowywania kalendarzy uczniowie mogli odznaczyć się swoimi uzdolnieniami manualnymi, ale przede wszystkim mieli kontakt z językiem niemieckim, językiem którego uczą się w szkole. 
     Każdy kalendarz z pewnością umili nam wszystkim czas oczekiwania na Święta, a przy okazji pozwolił uczniom się wykazać wszelakimi  talentami.

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W SZKOLE PRZYSPOSABIAJĄCEJ

     W nadleśnictwie w Kutnie byliśmy i bardzo przyjemnie czas spędziliśmy. W lekcji o lesie i jego mieszkańcach aktywnie uczestniczyliśmy i upominki z akcentem leśnym od pana leśnika otrzymaliśmy. Pogodę piękną mieliśmy, po ścieżce edukacyjnej spacerowaliśmy, czystym i świeżym powietrzem się raczyliśmy,  ognisko rozpaliliśmy i kiełbaski sobie upiekliśmy. Grą na gitarze naszego kolegi Roberta się zachwyciliśmy i brawami Robertowi za występ podziękowaliśmy. Wspólne zdjęcie uczyniliśmy i w dobrych humorach do Płocka wróciliśmy.  

MUZEUM ROMANTYZMU W OPINOGÓRZE

     Dnia 17.11.2023 r. uczniowie klasy II B, III B i III G uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Pierwsza część wycieczki to udział w warsztatach „Zabawy i zabawki – mieszkańcy parku” – podczas nich dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta zamieszkują Park Muzeum. Następnie wysłuchaliśmy opowieści czym w dawnych czasach bawiono się, po niej przystąpiliśmy do wykonania właśnie takiej zabawki, był to ręcznie wykonany koń z papieru i włóczki. Po części warsztatowej przeszliśmy na lekcję „Muzeoterapia” – polegała ona na ukazaniu nam jak bardzo relaksująca może być dla nas muzyka, w jaki sposób powinniśmy się relaksować i , że muzeum wcale nie musi kojarzyć się nam tylko z wystawami, a właśnie z niezwykłym doświadczeniem związanym z muzyką, relaksacją i odprężeniem. Podczas lekcji wysłuchaliśmy utworu Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku” wraz z opowieścią o śnie pewnego misia. 
Było to cudowne przeżycie oraz wskazówka jak powinniśmy relaksować się przez 15 minut po całym dniu spędzonym w szkole. Serdeczne podziękowania dla prowadzących zajęciach.   

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia, tak jak w zeszłym roku, przyłączyli się do obchodów
Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia – pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia
znają”. Młodzież w bardzo wesołej atmosferze przeegzaminowała Pana Dyrektora, Panią
Wicedyrektor oraz nauczycieli z tej podstawowej umiejętności matematycznej, a każdy uczestnik
otrzymał specjalny certyfikat oraz upominek w postaci ołówka (oczywiście z tabliczką mnożenia ;)).

KONKURS PLASTYCZNY W INTERNACIE

     105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wychowankowie internatu uczcili biorąc udział w konkursie plastycznym: 11 LISTOPADA – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI. Wszystkie prace były tak wspaniałe, że jurorom trudno było wybrać najładniejszą.  Wszystkim gratulujemy.

WARSZTATY KALIGRAFII

     W dniu 14.11.2023 r. uczniowie klasy III A i III I Szkoły Przysposabiającej uczestniczyli w warsztatach kaligrafii w  Muzeum Mazowieckim w Płocku. 
     Podczas warsztatów prowadzonych przez panią Agatę, uczniowie dowiedzieli się skąd wzięło się pismo na świecie. Poznali historię pism od starożytności do współczesności oraz jakie są rodzaje pisma i jakie czynniki wpływały na jego rozwój. 
     W części praktycznej atrakcją było pisanie alfabetu gęsim piórem. Parę kleksów się pojawiło, ale żadnego ucznia to nie zniechęciło.   
     Na zakończenie pani Agata zaprosiła młodzież  na wystawę pt.: „Pochwała szczęśliwego przypadku”. Podopieczni zapoznali się z działaniem instalacji „Palimpest” - aby odsłonić obraz musieli dotykać dłonią ekranu tak długo, aż  nie powstał kolaż. Była to świetna zabawa. 

KONKURS W MOCARZEWIE

     Spieszymy się Was poinformować o radosnej nowinie! W konkursie plastycznym – „Bądź bezpieczny” pod hasłem „Bezpieczny pobyt w szkole”  organizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Mocarzewie, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zajęli: 
I miejsce – Damian Wiśniewski z klasy II C 
II miejsce – Gabriela Niedźwiecka z klasy III I 
III miejsce – Kacper Zawadzki z klasy II C 
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Po części oficjalnej czekał na zwycięzców słodki poczęstunek. 
Serdecznie gratulujemy naszym podopiecznym i życzymy osiągania dalszych sukcesów.

TYDZIEŃ KUCHNI POLSKIEJ

     Jak co roku nasza placówka chętnie włączyła się w Tydzień Kuchni Polskiej, czyli kulinarne obchody Święta Niepodległości. Przez cały tydzień serwowane są dla młodzieży tradycyjne potrawy. Jakie? Pytanie wydaje się banalne, a odpowiedź oczywista: schabowy, mielony, bigos i pierogi, żurek i oczywiście rosół, na deser koniecznie szarlotka, sernik i makowiec. Te wszystkie potrawy to historyczne, jak i współczesne receptury na dania kuchni polskiej. 
Jest to kluczowa akcja w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, który promuje patriotyzm kulinarny oraz zachęca konsumentów do wspierania lokalnych restauracji.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości na stałe wpisała się w kalendarz ważnych
uroczystości szkolnych.
     10 listopada odbyła się akademia. Uroczysty apel przygotowali dla całej społeczności
szkolnej, pod okiem swoich nauczycieli - Pani Grażyny Gradeckiej, Pani Urszuli
Gołębiewskiej oraz Pani Katarzyny Karasińskiej- Ciarka, uczniowie Branżowej Szkoły I
stopnia.
     Uroczystość tym razem przybrała nietypową formę - cała społeczność szkoły zebrała się
bowiem przy (bezpiecznym) ognisku. Motywem przewodnim było pytanie: czym w obecnych
czasach jest patriotyzm? Uczniowie podzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat.
     Ta wspaniała lekcja historii pozwoliła każdemu z osobna zastanowić się chwilę nad tym, kim
jesteśmy i jakie jest są nasze korzenie, a co najważniejsze - oddać hołd żołnierzom
walczącym o naszą wolność.
     Całości towarzyszył zespół muzyczny, który grał przepiękne pieśni patriotyczne śpiewane
przez całą społeczność naszej szkoły.
     Kucharze przyłączyli się do obchodów akcji 11 - Listopada. Przygotowali słodkości w barwach narodowych.

WARSZTATY RECYKLINGU

     Dnia 10.11.2023 r. uczniowie klasy II B, III B i III F uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez PGO w Płocku. Podczas zajęć uczniowie poznali pojęcie recykling i na czym polega, następne hasło jakie zostało nam wytłumaczone to segregacja i w jaki sposób powinniśmy gospodarować odpadami. Druga część warsztatów to quiz z makietą dotyczący segregacji odpadów. Na sam koniec zajęć odbyła się część praktyczna – malowanie toreb eko pochodzących z recyklingu, które otrzymaliśmy w prezencie od PGO w Płocku. Serdeczne podziękowania dla Pani Ewy za cenne informację dotyczącego tego jak powinniśmy dbać o naszą Planetę Ziemię.  

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA 2023

     Dnia 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tej akcji jest promowanie zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków. Jak ważne jest zdrowie, wszyscy wiemy, jednak warto o tym rozmawiać i przypominać. 
     Siedzący tryb życia, łatwy dostęp do wysokoprzetworzonego jedzenia czy brak świadomości na temat wyboru właściwych produktów to problemy współczesnego świata. Niezdrowy styl życia, wynikający z przemian społecznych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, doprowadził do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Moglibyśmy ich uniknąć, gdybyśmy stosowali się do zasad zdrowego żywienia. Prawidłowa dieta ma ogromne znaczenie dla życia i zdrowia. Poznanie i stosowanie na co dzień zasad prawidłowego odżywiania przyczynia się do lepszej kondycji fizycznej i samopoczucia, czyli lepszego komfortu życia.                 Działanie praktyczne celująco zaliczyli kucharze i piekarze pod opieką nauczycieli, którzy przygotowali dla całej społeczności szkolnej pyszne przekąski z wykorzystaniem  warzyw i owoców.

DZIEŃ SPORTU W SZKOLE PRZYSPOSABIAJĄCEJ

     W Szkole Przysposabiającej Integracyjny Dzień Sportu mieliśmy i świetnie się przy tym bawiliśmy. Z piłką pomiędzy nogami skakaliśmy, linę ciągnęliśmy, butów swoich szukaliśmy, się na szybko ubieraliśmy, do celu gazetami rzucaliśmy, piłeczki w łyżkach nosiliśmy, litery z nas samych układaliśmy, biegaliśmy, na pytania sportowe prawie bezbłędnie odpowiadaliśmy, tańczyliśmy, a na koniec zasłużone nagrody i dyplomy od pana dyrektora otrzymaliśmy. Bardzo się cieszymy ,że Dzień Sportu mamy , że zdrowo i bez rywalizacji się ruszamy, że się nie kłócimy, sobie pomagamy i wspólnymi siłami wszystko wygrywamy!!! Kibiców najlepszych, bo sprawdzonych mamy i za brawa i doping uśmiech Wam damy :)

NAJWSPANIALSZY HOTEL ŚWIATA

     Jak co roku z okazji Światowego Dnia Turystyki i Hotelarstwa odbył się konkurs plastyczny zorganizowany przez nauczycielki z kierunku Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej: p. Magdalenę Wiśniewską i p. Iwonę Kuberę. Tematem konkursu był „Najwspanialszy hotel świata”, a oceniano przede wszystkim zgodność z tematem i wysiłek włożony w wykonanie rysunku. Wszystkie zgłoszone prace zostały nagrodzone, jednak komisja zdecydowała się na wyróżnienie trójki zwycięzców. Miejsce I – Jan Oleczek kl. 3c Miejsce II – Adam Aksamitowski kl. 1e Miejsce III – Piotr Mikulski kl. 3c

WARSZTATY W ART DECO W PŁOCKU

     Dnia 03.11.2023 r. uczniowie klasy I D, II B, III B i III G udali się na warsztaty do Art Deco w Płocku.
W związku, że zbliżającym się Świętem Odzyskania Niepodległości przez Polskę podczas zajęć wysłuchaliśmy lekcji dotyczącej Polskich Symboli Narodowych. Po niej przeszliśmy do zajęć praktycznych – wykonaliśmy Orła Białego 3D. Efekty naszej pracy można zobaczyć na zdjęciach. Ostatnia część wizyty to lekcja muzealna dotycząca Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz historii Polski i tego jak Nasza Ojczyzna odzyskała Niepodległość. Serdeczne podziękowania dla Pani Natalii za ciekawe zajęcia.   

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

Dzień Zmarłych i Zaduszki to dni pełne zadumy i smutku. Przychodzimy wtedy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy zmarłych. 2 listopada wychowankowie z internatu wraz z wychowawcą udali się na spacer po cmentarzu rzymsko – katolickim w Płocku.

KONKURS FOTOGRAFICZNY W SZKOLE PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY

Uwaga!!!

Konkurs fotograficzny w Szkole Przysposabiającej do Pracy

rozstrzygnięty.

Jak wszystkim wiadomo zdolną młodzież mamy i rzeczywiście w różnych konkursach nagrody
zdobywamy.
Teraz Samantę Janus pochwalimy, gdyż wyróżnienie w II Miejskim Konkursie Fotograficznym
„ Mój przyjaciel zwierzak” otrzymała !!! Z 600 nadesłanych fotografii, jej praca, jury się
spodobała. Również Karolinie Stelmasiak dziękujemy, która na zdjęciu ze swoimi pluszakami
wdzięcznie i naturalnie Samancie pozowała.
Gratulujemy!!!!

W ALPAKOWYM ZAKĄTKU

     Dnia 27.10.2023 r. klasy II B i III F uczestniczyły w wycieczce i warsztatach do Alpakowego Zakątka w Bądkowie Kościelnym.  Wizytę rozpoczęliśmy od lekcji edukacyjnej dotyczącej życia alpak – podczas niej dowiedzieliśmy się czym karmi się te zwierzęta, jak należy je pielęgnować, do czego może posłużyć ich futro oraz o tym, że zajęcia z nimi mają charakter terapeutyczny. Po tym wstępie przeszliśmy do zapoznania się z głównymi bohaterami naszego pobytu, czyli alpak o imieniu Kuba, Oreo i Czarli. Tu było mnóstwo głaskania, przytulania oraz spacer terapeutyczny.  Następnie nakarmiliśmy zwierzęta ich ulubioną marchewką, która dla tych zwierząt jest rodzajem „czekolady”. Po zajęciach z alpakami przeszliśmy do części warsztatowej – każdy wykonał swoją gipsową alpakę, mydełko alpakowe, kolorową świeczkę, a także wyklejaną alpakę. Serdeczne podziękowania za wspaniały pobyt dla właścicieli Alpakowego Zakątka za bardzo ciekawą lekcję edukacyjną oraz część warsztatową. Gorące podziękowania za sfinansowanie powyżej wycieczki dla Wójta Gminy Gozdowo Pana Dariusza Kalkowskiego.  

1 2 3 4 5 6 7 8 9