Tryb nocny

Aktualności Stowarzyszenia

PIERNIKOWA PRZYGODA

    ​Dnia 10.12.2024r. podopieczni Stowarzyszenia byli z wizytą w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu. Wychowankowie poznali pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej rytuały związane z wypiekiem piernika. Muzeum w magiczny sposób przeniosło ich do średniowiecza, gdzie w niezwykłej atmosferze i z humorem poznali tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę oraz język. 
    Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na spotkanie z historią - spacer  po zabytkowej starówce. Wycieczka była wspaniała! Mamy nadzieję, że wrócimy jeszcze do tego wspaniałego miasta o zapachu pierników.

SŁODKIE MIKOŁAJKI

    Św. Mikołaj wraz z zarządem Stowarzyszenia, zapewnił swoich podopiecznych, że przez cały rok przyglądał się im podczas ich nauki, rehabilitacji i widział jak bardzo się starają. Wie, że zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę swoich możliwości, nie narzekają, chętnie chodzą szkoły. 
    Za swoje starania podopieczni zostali obdarowani słodkościami. Mikołaj obiecał, że przyjdzie za rok, jeśli będziemy grzeczni J.

GINGERBREAD PEOPLE 

    Piernikowe ludziki (gingerbread people) – tradycyjnie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Dnia 03.12.24r. podopieczni Stowarzyszenia byli na warsztacie dekorowania pierników z użyciem: lukrów barwionych naturalnie, ozdób cukrowych i posypek.

LISTY DO M. POŻEGNANIA I POWROTY

    2 grudnia w miniony poniedziałek podopieczni Stowarzyszenia wybrali się do kina Helios w Płocku na film zatytułowany „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Młodzież miała okazję zobaczyć na dużym ekranie historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień w roku przydarzają się wyjątkowe chwile. 
    Bohaterowie przekonali się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły wigilijny wieczór przepełniony jest magią. Film wprowadził Nas  widzów w niepowtarzalny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

ŚWIATŁO - KOLOR - WITRAŻ

    Ze wszystkich rodzajów obrazów to witraż najbardziej potrzebuje światła. Światło z kolei uwielbia kolor - to w nim może mienić się i migotać całą paletą barw. Doskonale wiedzą o tym uczestnicy dzisiejszego (26.11.24r.) warsztatu pt. „Światło- Kolor- Witraż”, którzy przygotowali barwne dekoracje okienne.

LEKCJA Z PANIĄ LEŚNIK

    W środę 20.11.2024r. gościliśmy w naszej szkole zaprzyjaźnioną Panią Ewę, która jest leśnikiem. Nasz gość opowiedział o przygotowaniach do zimy zwierzyny leśnej. Pani leśnik mówiła również o sadzeniu lasu, roślinności występującej w lesie oraz o ochronie drzew przed szkodnikami. Przypomniała, jak należy zachowywać się w lesie. 
    Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała tych opowieści.  Dziękujemy bardzo za spotkanie oraz zapraszamy za rok!

JESIENNE SKRZATY

    W dniu 19.11.2024r. podopieczni Stowarzyszenia w Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” wykonywali dekorację - jesiennego skrzata. Ten uroczy skrzat wykonany własnoręczne, to idealny element do ozdobienia klasy czy domu wychowanków.

PALCE CZY PĘDZEL? CZYM MALOWALI JASKINIOWCY?

    W dniu 05.11.24r. podopieczni Stowarzyszenia byli w Muzeum Mazowieckim w Płocku na zajęciach plastycznych.  Uczestnicy wyjścia dowiedzieli się jak rozwijało się pismo - od malarstwa jaskiniowego poprzez runy, alfabet morse’a aż do emocji. Dodatkowo wychowankowie wzięli udział w warsztatach, na których malowali swoje dzieła jak prehistoryczni artyści - rękoma! Zabawa była świetna.

WARSZTATY "DECOUPAGE"

    Tym razem wychowankowie przenieśli się w świat decoupage. Dnia 23.10.2024r. podopieczni Stowarzyszenia udali się na warsztaty do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach . Na początku warsztatów młodzież dowiedziała się, skąd pochodzi technika decoupage. Pod czujnym okiem instruktorki młodzież rozsmarowywała pędzelkami klej, naklejała wycięte, wydarte motywy o tematyce jesiennej według własnego pomysłu, suszyła i lakierowała. To bardzo pracochłonna, wymagająca wiele cierpliwości praca. Prawdziwe cuda wyszły spod rąk uczestników zajęć. Wykonane przez podopiecznych ozdoby (drewniany przedmiot) wyglądał jak ręcznie malowany.
    Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.
    Udział w warsztatach pozwolił wszystkim uczestnikom na kreatywne podejście i zainspirował ich do ciekawych pomysłów na ozdoby w swoim domu. 

WĘDRÓWKA PRZEZ TRADYCYJNE I RÓŻNORODNE SMAKI

    W dniu 15.10.24r. podopieczni byli na wędrówce przez tradycyjne i różnorodne smaki w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Podczas warsztatów uczestnicy poznali różne produkty, składniki, ich pochodzenie oraz właściwości, by wspólnie przyrządzić prostą potrawę. Warsztatom towarzyszyły opowieści o etnograficznych kontekstach jedzenia.
    Zajęcia odbywały się w profesjonalnie wyposażonej kuchni, połączonej z salą jadalną. Młodzież wykonywała nieco już zapomnianą, prymitywną formę pieczywa -  podpłomyk. Podczas warsztatów wyczarowali je samodzielnie, używając tylko mąki i wody. Na zakończenie warsztatów wychowankowie skosztowali własnoręcznie wykonane podpłomyki i utrwalili zasady savoire -vivre.

WYPRAWA DO RÓŻOLANDU

    Dnia 9.10.2024r. podopieczni Stowarzyszenia byli na wycieczce w Stowarzyszeniu „Pomagaj Pomagać Różaland”. Wychowankowie poznali zwierzęta mieszkające w Różolandzie. Następnie każdy z uczestników
wycieczki miał okazję wziąć udział w czynnościach pielęgnacyjnych zwierząt. Największą frajdą dla młodzieży była jazda konną. Na zakończenie pobytu w Stowarzyszeniu wychowankowie mieli ognisko, wspólnie piekli kiełbaski. Młodzież spędziła cudowny, pełen wrażeń dzień.

"PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA"

    Dnia 10.09.24r. podopieczni Stowarzyszenia Pomocna Dłoń udali się do Teatru Dramatycznego w Płocku na spektakl pt.” Przygody Koziołka Matołka’’. Wychowankowie obejrzeli sympatycznego spryciarza, który podjął daleką i niebezpieczną wędrówkę w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie, jak wiadomo kozy kują…

"JESIENNE SKARBONKI"

    W dniu 1.10.2014r. podopieczni Stowarzyszenia byli w Pracowni Działań Twórczych Kolor i Forma na zajęciach plastycznych.Młodzież uczestniczyła w warsztatach malowania skarbonek jesiennych farbami akrylowymi. Zajęcia były znakomitą formą rozwijania kreatywności oraz umiejętności artystycznych u nich. Dały im możliwość swobodnego wyrażania się, rozwijania zdolności motorycznych i poznawczych, a także wspierały ich rozwój emocjonalny. Zajęcia plastyczne były fascynującą przygodą i zabawą z kolorami jesieni.

"GARFIELD"

    Dnia 10 czerwca podopieczni Stowarzyszenia byli na filmie pt. „Garfield”.Główny bohater to najbardziej znanym kotem na świecie. Jest leniuchem, który uwielbia lasagne i nie cierpi poniedziałków. Po nieoczekiwanym spotkaniu ze swoim dawno zaginionym ojcem, Garfield i jego przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić swoje doskonałe życie i wyruszają na zabawny napad. 
Chcecie się dowiedzieć, jakie się potoczyły losy kota i jego przyjaciół? Zapraszamy Was do kina.

"W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI 2"

    Dnia 17 czerwca podopieczni Stowarzyszenia obejrzeli film pt. ,,W głowie się nie mieści 2’’. Ekranizacja była powrotem do umysłu głównej bohaterki Riley, nastolatki, która zmagała się z różnymi emocjami od radości do złości.

"MÓJ PIES ARTUR"

    Dnia 4 czerwca podopieczni Stowarzyszenia byli na wzruszającej opowieści pt. ,,Mój pies Artur’’, która opowiadała o nierozerwalnej więzi człowieka z czworonogiem.

SMACZNE WYJŚCIE

    Dnia 28 maja podopieczni Stowarzyszenia byli w pizzerii ,,Laguna’’, gdzie mieli możliwość zapoznania się z zawodem i atrybutami pracy pizzermana. Uczestniczyli w pokazie wyrobu i wypieku pizzy. Wyjście zakończyliśmy konsumpcją pysznej pizzy.

PREZENTY NA DZIEŃ MATKI

    Dnia 21 maja podopieczni Stowarzyszenia byli na kreatywnym wyjściu do Pracowni Działań Twórczych ,,Kolor i Forma’’ w Płocku. Młodzież na zajęciach wykonywała dla swoich mam prezenty – były to wazony ozdabiane techniką malowania na szkle.

,,Z KUFERKA PRABABCI’

   W dniu 14 maja podopieczni Stowarzyszenia pojechali na wycieczkę do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechocinku. Młodzież  uczestniczyła w lekcji muzealnej ,,Z kuferka prababci", gdzie dowiedziała się i zobaczyła do czego służyły i jak wyglądały dawne narzędzia wykorzystywane do pracy oraz użytku domowego.

"KICIA KOCIA W PRZEDSZKOLU"

    W dniu 22 kwietnia podopieczni Stowarzyszenia byli w kinie na filmie pt. „Kicia Kocia w
przedszkolu”. Główna bohaterka, odważna, ciekawska kotka wraz z przyjaciółmi przeżywała różne
perypetie.
Zobaczyliśmy jak poznaje nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem.
Sympatyczna kotka pokazała nam także, jak uczyła się jeździć na rowerze i jak pomagała dziadkowi
zbudować szafkę dla babci.
Film był świetną zabawą, ale przede wszystkim okazją do nauki cennych lekcji życia.

"CIEMNO WSZĘDZIE..."

    Dnia 22.04.2024r. podopieczni Stowarzyszenia wybrali się na wycieczkę szkolną do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Uczniowie wzięli udział w warsztacie wyrobu świec pt. ,,Ciemno wszędzie’’…Na zajęciach wycieczkowicze poznali historię powstania świec oraz techniki ich wykonania. Pod kierunkiem prowadzącej zajęcia, każdy wykonał świecę z węzy, czyli pszczelego wosku. Celem warsztatów było poznanie historii oświetlenia, zdobycie nowej wiedzy i nowych umiejętności, a także usprawnianie sprawności manualnych. Każdy uczestnik warsztatów wziął własnoręcznie wykonaną świecę do domu, wcześniej elegancko ją pakując.

W XIX-WIECZNEJ GOTOWALNI

    Opinogóra. Cóż to za miejsce? Podopieczni Stowarzyszenia już wiedzą.
16 kwietnia nasi uczniowie udali się właśnie do Opinogóry, by zwiedzić Muzeum Romantyzmu. Wychowankowie brali udział w warsztatach, które  przeniosły ich do pięknego wieku XIX, a konkretnie do XIX-wiecznej gotowalni - sanktuarium urody ówczesnych arystokratek. Uczestnicy dowiedzieli się, jak sięgnąć do dawnych wskazówek, poradników, zapisków, które miały ułatwiać wykonanie codziennej toalety, a nawet więcej –  wycieczkowicze mogli  samodzielnie przygotować dla siebie kosmetyk według podanej receptury.
    Wycieczka się udała, stała się  doskonałą okazją do bliższego poznania i integracji.

SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT. TAJEMNICA SZKOLNEGO PODWÓRKA

W dniu 9 kwietnia podopieczni Stowarzyszenia byli na seansie filmowym pt. „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka”. Na ekranie obejrzeli niezwykłą szkołę, w której dzieciom towarzyszyły magiczne, mówiące ludzkim głosem zwierzęta. Chcecie się dowiedzieć, jakie to były? Zapraszamy Was do kina.

KREATYWNE JAJKA WIELKANOCNE

    Jajka wielkanocne to ważny element tradycji wielkanocnej. Od wieków są symbolem nowego życia i odrodzenia. Jednak poza podstawowymi kolorami, istnieje wiele kreatywnych wzorów i technik zdobienia jajek, które mogą sprawić, że będą wyglądały wyjątkowo i staną się prawdziwymi dziełami sztuki.
    26 marca podopieczni Stowarzyszenia byli na zajęciach w Pracowni Kolor i Forma, gdzie mieli możliwość malowania jajek
mazakami, kredkami oraz ozdabiania ich cekinami, wstążkami, kwiatami, włóczką w celu uzyskania puszystych wzorów.
    Zajęcia były świetnym sposobem na rozwijanie małej motoryki i zachęcały uczniów do kreatywnego myślenia.

WARSZTATY DECOUPAGE

    15 kwietnia klasy II B, III C, III G uczestniczyły w warsztacie plastycznym,  którego celem było zapoznanie ze „Sztuką ozdabiania przedmiotów techniką decoupage” i kolejnością etapów tworzenia kwiatków wiosennych.
    Na początku lekcji podopieczni dowiedzieli się skąd pochodzi technika decoupage. Następnie  pod czujnym okiem Pani Ani
wychowankowie: rozsmarowywali pędzelkami klej i suszyli, naklejali wycięte motywy o tematyce wiosennej według własnego
pomysłu, lakierowali  i  ponownie suszyli. Na końcu przyklejali cekiny.
    Była to bardzo pracochłonna, wymagająca wiele cierpliwości praca, ale efekt był oszałamiający. Kwiatki wyszły  niezwykłe i
bardzo pomysłowe.
    Udział w warsztatach pozwolił wszystkim uczestnikom na kreatywne podejście i zainspirował do ciekawych pomysłów na ozdoby w swoim domu i ciekawe spędzanie czasu wolnego.

1 2 3 4 ... 6 7 8 9