WYBIERAM TWÓRCZE ŻYCIE W PŁOCKU
Stowarzyszenie Pomocna Dłoń przy SOSW Nr 2 w Płocku otrzymało kwotę 7368,00zł. na realizację zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2014 r. pt. ,,Wybieram twórcze życie w Płocku’’.
Zadanie jest skierowane do 10 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Obejmuje ono twórcze działania takie, jakie: warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie połączone z wyjściami do teatru oraz warsztaty kreatywno – plastyczne wzbogacone o cztery plenery.
Uważamy, iż twórcza działalność jest jedną z najważniejszych form ludzkiej aktywności.
Warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych będą rozwijały wyobraźnię, wrażliwość i inwencję twórczą oraz kreatywne myślenie. Młodzież zdobędzie ogólną wiedzę o teatrze. Warsztaty zostaną wzbogacone o wyjścia do teatru, podczas których uczniowie przeżyją niepowtarzalne wrażenia w bliskim kontakcie ze sztuką.
Warsztaty kreatywno - plastyczne będą odkrywały, wspierały rozwój i zdolności twórcze naszych podopiecznych a plenery malarskie pt. ,,Cztery pory roku’’pozwolą osobom niepełnosprawnym pokazać piękno płockich krajobrazów w różnych porach roku.
ŚLADAMI KULTURY I SZTUKI W PŁOCKU
Dnia 7.06.2013r. podopieczni Stowarzyszenia ,,Pomocna Dłoń" byli w kinie ,,Przedwiośnie" na filmie pt. "Tajemnica Zielonego Królestwa". Zielone Królestwo to ukryta głęboko w kniei magiczna kraina zamieszkana przez zachowujące się jak ludzie leśne żyjątka: kwiaty, grzyby, ślimaki, ptaki, myszy itd. Miejscem tym włada dobra i piękna królowa przemawiająca w oryginale pełnym słodyczy głosem Beyonce, a jego i jej bezpieczeństwa strzeże zakon świetnie wyszkolonych facetów w rajtuzach zwanych Liścianami. Jak to, niestety, z bajkowymi włościami bywa, zawsze znajdzie się jakiś smoliście czarny charakter, który będzie chciał je obrócić w perzynę. Ostatnią nadzieją przypartych do drzewa Liścianów okazał się przybysz z zewnątrz - córka szalonego naukowca zamieniona w liliputa.
W filmie zawarty jest epicki oddech, łagodny humor, który spodobał się podopiecznym. Znaleźli w nim garść lekkostrawnych morałów o honorze, odwadze, dorastaniu do odpowiedzialności i bezgranicznym rodzicielskim uczuciu. Nie zabrakło też zapewnienia o tym, że każdy, nawet najbardziej niepozorny mięczak może w sobie pielęgnować duszę fightera. Po seansie nasi podopieczni nabrali ochoty, by wyruszyć na łono natury z rodzicami.
Dnia 03.06.2013r.podopieczni stowarzyszenia ,,Pomocna Dłoń"- uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy mogli uczcić Dzień Dziecka w wyjątkowej scenerii - w przestrzeni Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowego przy al. Jerozolimskich 3 w Warszawie.
Zabawa rozpoczęła się o godz. 10.00, a zakończyła o godz. 16.00.
Podopieczni wraz z opiekunami mogli:
- bezpłatnie zwiedzać muzeum z kustoszami,
- uczestniczyć w zajęciach plastycznych prowadzonych przez animatorów,
- zwiedzać samoloty i czołgi,
- przejechać się wojskowymi samochodami.
Uczestnicy Dnia Dziecka brali udział w konkursach z nagrodami.
Dnia 17.05.2013r. podopieczni stowarzyszenia Pomocna Dłoń obejrzeli film pt. ,,Mambo, Lula i piraci" w kinie ,,Przedwiośnie". Główny bohater, małpa imieniem Mambo, to odważny i ambitny strażnik jednej z karaibskich plaż. Razem ze swoją wielką miłością, piosenkarką Lulą, próbuje on powstrzymać złoczyńcę Carlosa, który zamierza przejąć władzę na wyspie i całymi dniami nękać jej mieszkańców puszczanymi przez głośniki podrzędnymi przebojami. Na szczęście sojusznikami Mambo i Luli w walce z pozbawionym gustu Carlosem jest gotowa na wszystko załoga piratów melomanów.
Film młodzież wprawił w dobry nastrój i przypomniał starą maksymę "przyjaciół poznaje się w biedzie".
Dnia 12.04.2013r. 10-cioro podopiecznych Stowarzyszenia obejrzało w kinie film pt. "Krudowie" - najnowszą animację, opowieść o prehistorycznej rodzinie, która musiała porzucić wszystkie swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i przystosować się do nowych, nieznanych im wcześniej, zagrożeń. W prehistorycznym świecie wszystko jest dla człowieka śmiertelnym niebezpieczeństwem - począwszy od wszystkożernych roślin i zwierząt, a skończywszy na infekcjach wirusowych. Najstraszniejsza z tego wszystkiego jest jednak noc. Jedynym miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa jest jaskinia i to w niej skupia się największa część życia rodziny Krudów. Cała historia opowiedziana jest z perspektywy dorastającej dziewczyny, która za nic ma tradycję i zakazy ojca. Chciałaby za wszelką cenę biegać z rozpuszczonymi włosami, spełniać marzenia i odkrywać świat.
Bohaterowie filmu Krudowie rozśmieszali, bawili, a zarazem przypomnieli naszym podopiecznym o życiowych prawdach - rodzinę trzeba kochać, najbliższych szanować, a i nigdy się nie poddawać w dążeniu do wymarzonego celu.
Dnia 22.03.2013r. młodzież niepełnosprawna intelektualnie pod opieką dwóch wychowawców (Mileny Jakubowskiej i Iwony Durdasiak) obejrzała film pt. ,,Oz wielki i potężny" w kinie ,,Przedwiośnie".
Film przedstawia drugorzędnego magika cyrkowego o nieco wątpliwej moralności, który zostaje przeniesiony z Kansas do tętniącej życiem Krainy Oz - cudownego świata pełnego barwnych postaci i niesamowitych krajobrazów - wydaje mu się, że wygrał los na loterii. Sława i bogactwo zdają się leżeć u jego stóp do chwili, w której spotyka trzy piękne i tajemnicze czarownice. Nie wierzą one, że to właśnie Oscar jest potężnym czarnoksiężnikiem, którego wszyscy w Oz oczekują. Oscar z wielką niechęcią musi zmierzyć się z potężnymi problemami krainy i jej mieszkańców. Korzystając ze swego uroku osobistego, pomysłowości, a nawet odrobiny magii, nie tylko przemienia się w Wielkiego i Potężnego Oza, ale przede wszystkim staje się lepszym człowiekiem.
Film dostarczył młodzieży sporo humoru i szczyptę wzruszeń. Miło było spędzić w tym kolorowym świecie trochę czasu, który niósł podopiecznym ze sobą rozrywkę, pocieszenie i nadzieję, był lekiem na całe zło.
Stowarzyszenie Pomocna Dłoń przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Płocku będzie realizowało od marca 2013r. zadanie publiczne z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2013 pt: ,,Śladami kultury i sztuki w Płocku", którego celem jest rozbudzanie zainteresowań kulturowych, plastycznych oraz muzycznych u osób niepełnosprawnych.Otrzymana kwota wsparcia z UM Płocka, Wydziału Edukacji i Kultury wynosi 8000zł.
Adresatami zadania jest młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w wieku od 16 do 24 lat ze środowisk defaworyzowanych, uczęszczająca do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Płocku, będącymi podopiecznymi naszego Stowarzyszenia. W zadaniu będzie uczestniczyć dziesięcioro podopiecznych i dwóch opiekunów. Termin realizacji zadania marzec - grudzień 2013r.
ZE ZDROWIEM NA TY
OBÓZ SPORTOWO-TURYSTYCZNY "ZE ZDROWIEM NA TY" - ZAŹDZIERZ 09 - 15.09.2012r.
W dniach 09 - 15.07.2012 r. uczniowie naszej placówki wzięli udział w obozie sportowo - turystycznym opartym na programie profilaktycznym "Ze zdrowiem na Ty". Obóz zorganizowały Pani Olga Rycharska, która pełniła funkcję kierownika wypoczynku i troszcząca się o wszystkich uczestników obozu Pani Aleksandra Kotarska.
Układ programu umożliwił uczniom udział w różnorodnej aktywności, zdobywanie umiejętności w wybranych dyscyplinach sportowych oraz rozwijanie pozytywnych postaw wobec siebie, przyjaciół, rodziny i otaczającego świata oraz wiedzę dotyczącą zdrowego trybu życia i wiadomości na temat jak substancje chemiczne wpływają na metabolizm człowieka. Program ten pozwolił na kształtowanie w uczniach umiejętności zagospodarowania własnego czasu wolnego, zgodnie z ich zainteresowaniami i indywidualnymi potrzebami. Treści w programie dostosowane były do warunków bazowych, klimatycznych, terenowych a także do tradycji sportowych szkoły oraz regionu. Zadania programu obozu zostały tak dobrane aby rozwijać zainteresowania uczniów oraz motywacje szkolnej i pozaszkolnej aktywności ruchowej.
Powyższy program obozu zapewnił uczniom możliwość lepszego rozwoju fizycznego, zachęcenie do odwagi, odczuwania radości, dzielenia się talentami, umiejętnościami i przyjaźnią ze swoimi rodzinami, kolegami a także społecznością lokalną. Uczniowie dowiedzieli się co to jest uzależnienie i jakie są skutki spożywania alkoholu, palenia papierosów, a także wpływ ich na fizjologię człowieka.
Podczas obozu uczniowie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych.
Zajęcia teoretyczne dotyczyły pogadanek, burzy mózgów, pracy z tekstem na temat:
- Zdrowy styl życia
- Co to jest uzależnienie? oraz skutki spożywania alkoholu i wyrobów tytoniowych.
- Fazy uzależnienia i formy pomocy osobom uzależnionym
- Konkurs wiedzy dotyczący profilaktyki
Uzupełnieniem zajęć teoretycznych był film:
- Szkodliwości picia alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych
- Alkohol a fizjologia człowieka
Zajęcia praktyczne to:
- zajęcia sportowo - rekreacyjne na boiskach Ośrodka
- zajęcia sportowo - rekreacyjne na szlakach turystycznych w okolicach Łąck - Zaździerz - Grabina
- zawody sportowe z akcentem na ich profilaktyczny charakter
- wycieczka rowerowa szlakami turystycznymi w okolicach Matyldowa, Zaździerza
- nauka gry w tenisa ziemnego
- przejazd bryczką.
Z informacji zwrotnych od młodzieży wynika, że przeprowadzony program podobał się uczestnikom obozu. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w proponowanych zajęciach, zwłaszcza tych, które wymagały aktywności ruchowej. Młodzież również chętnie wypowiadała się na tematy dotyczące zagadnień poruszanych podczas zajęć teoretycznych.
Dodatkową atrakcją podczas obozu były lekcje nauki gry w tenisa ziemnego poprowadzone przez instruktora Pana Artura Adamczuka.
Obóz został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w ramach realizacji zadania publicznego Obóz sportowo - turystyczny oparty na programie profilaktycznym "Ze zdrowiem na Ty" i dofinansowany przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty.
Z EDUKACJĄ W PRZYSZŁOŚĆ
FUNDACJA AUCHAN NA RZECZ MŁODZIEŻY
Stowarzyszenie Pomocna Dłoń przy Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym Nr 2 w Płocku rozpoczyna rekrutację na zajęcia do projektu ,,Edukacja naszą przyszłością" w ramach współpracy z Fundacją Auchan. Otrzymane wsparcie od Fundacji to kwota 12500 Euro.
Grupę docelową stanowić będzie 500 osób z terenu miasta Płocka i okolic. Dziedzina, której dotyczy projekt, to szeroko pojęta edukacja, w tym nauka czytania, pisania, liczenia, prawidłowych nawyków odżywiania, dbałości o zdrowie, poszanowania środowiska oraz twórczego spędzania czasu wolnego. Projekt podzielony jest na trzy etapy.
Pierwszy etap projektu dotyczy konkursów adresowanych do dzieci i młodzieży płockich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych.Drugi etap to działania dotyczące uczniów ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 6 Specjalnej. Trzeci etap skierowany jest do dzieci z terenu miasta Płocka.
Zapraszamy do udziału w projekcie dzieci z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w wieku od 5 do 16 lat na zajęcia z: terapii pedagogicznej - zajęcia indywidualne, integracji sensorycznej - zajęcia indywidualne, pedagogiki zabawy - metoda Klanza- zajęcia grupowe. Zajęcia w ramach projektu są bezpłatne. Karty zgłoszeniowe można pobrać w sekretariacie SOSW Nr 2 w Płocku, ul. Lasockiego 14, w godzinach 8.00 -15.00 oraz uzyskać bliższe informację pod numerem telefonu - 728113352.
PŁOCK - TO TEŻ MOJE MIASTO
PAŹDZIERNIK 2011
LEKCJA EDUKACYJNA "PTAKI WYSTĘPUJĄCE NA NASZYM TERENIE"
We wtorek 11.10.2011 wybraliśmy się do ZOO na lekcję edukacyjną "Ptaki występujące na naszym terenie". Obejrzeliśmy wspaniałe zdjęcia naszych latających przyjaciół, poznaliśmy ich cechy charakterystyczne, nauczyliśmy się je rozróżniać. Na koniec dużo radości i szczerego uśmiechu przysporzyły nam puzzle przygotowane przez Panią prowadząca lekcję. Zwieńczeniem wyjścia była obserwacja egzotycznych ptaków mieszkających w naszym Zoo, mająca na celu porównanie ich wyglądu z naszymi rodzimymi ptakami.
WRZESIEŃ 2011
KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. DOMINIKA
Dnia 30.09.2011 wybraliśmy się do Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. Św. Dominika. Pogoda dopisała nam wspaniała, poznaliśmy historię Kościoła i jego zabytki.
LEKCJA EDUKACYJNA "ROŚLINY W NASZYM ZOO"
Po wakacyjnej przerwie odwiedziliśmy płockie ZOO (07.09.2011). Dopisała nam wspaniała, słoneczna pogoda. Dzięki niej mogliśmy bez przeszkód pospacerować po terenie i obserwować rośliny tam rosnące. Poznaliśmy ich nazwy i cechy charakterystyczne. Najbardziej podobała nam się:
CZERWIEC 2011
LEKCJA EDUKACYJNA - "RYBY W WIŚLE"
Dnia 17.06.2011 odwiedziliśmy płockie Zoo. Niestety pogoda słabo dopisała. Jednak bardzo podobała nam się lekcja o rybach. Układaliśmy puzzle z rybami, dobieraliśmy do nich odpowiednie nazwy. Dowiedzieliśmy się, że największa rybą zamieszkującą wiślane wody jest sum, natomiast najmniejszą ryba o wdzięcznej nazwie "świnka", która przypadła do gustu naszym podopiecznym. Było dużo śmiechu z tego powodu. Jak zawsze podobała nam się wizyta u naszych "mniejszych przyjaciół". Oto kilka fotografii z tej imprezy.
KOŚCIÓŁ STAROKATOLICKI MARIAWITÓW W PŁOCKU
We wtorek 14.06.2011 r. odwiedziliśmy Kościół Mariawitów mieszczący się przy ul. Kazimierza Wielkiego w Płocku. Poznaliśmy historię mariawityzmu, dowiedzieliśmy się o różnicach pomiędzy kościołem rzymsko a starokatolickim. Zobaczyliśmy piękne wnętrze kościoła, które jest bardzo jasno oświetlone, dzięki bardzo dużym oknom, które wpuszczają ogromną ilość światła. Dzięki temu uwagę wiernych przykuwa jeden tylko, położony centralnie, ołtarz.
MAJ 2011
CIUCHCIA TUMSKA
W piątek 27.05.2011 r. odbyła się przejażdżka "Ciuchcią tumską". Jechaliśmy ulicami Płocka. "Start" i "Meta" znajdowały się na parkingu przy Zoo. Tak "leniwe" zwiedzanie naszego miasta miało swoje ogromne plusy - było po prostu tak gorąco, że z chęcią oglądaliśmy najpiękniejsze miejsca Płocka z wygodnego siedzenia w Ciuchci. Przewodnik, dzięki zamontowanemu w wagonikach nagłośnieniu, opowiadał nam historię Płocka i tych miejsc, które aktualnie oglądaliśmy. Wszystkim naszym "Leniuchom", spodobała się taka forma zwiedzania.
KOŚCIÓŁ FARNY POD WEZWANIEM ŚW. BARTŁOMIEJA
W piątek, 20.05.2011 r. wyszliśmy z naszymi podopiecznymi do fary, znajdującej się obok ratusza w Płocku. Ksiądz, będący naszym przewodnikiem opowiedział nam o historii tego Kościoła, który, jak dowiedzieliśmy się, jest pierwszą powstałą na ziemiach płockich parafią rzymskokatolicką. Bardzo podobało się nam bogato zdobione wnętrze Kościoła, nie tylko z powodu przyjemnego chłodu wewnątrz. Pamiętajmy, że upał tego dnia dał nam się we znaki, było przecież 29 stopni.
LEKCJA EDUKACYJNA "PRACOWITE OWADY Z NASZEJ OKOLICY - PRZYJACIEL CZY WRÓG?"
Dnia 16.05.2011r. zabraliśmy naszą młodzież do płockiego Zoo na lekcję o owadach. Zobaczyliśmy wiele różnych gatunków owadów, między innymi szarańczę, pszczoły, osy, motyle, mrówki, żuki i wiele, wiele innych. Poznaliśmy ich życie, sposób odżywiania i rozmnażania. Niektórzy z naszych uczestników tak bardzo przeżyli to spotkanie, że przez całą resztę dnia nie mówili o niczym innym, jak o "odwłokach". Największą atrakcją była wylęgarnia motyli, gdzie podziwialiśmy fantastycznie kolorowe kokony, które przypominały najpiękniejsze broszki i najbardziej barwne kolczyki.
MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W PŁOCKU
Dnia 10.05.2011 roku w ramach projektu "Płock - to też moje miasto!" wyszliśmy do Muzeum Etnograficznego w Płocku. Pani przewodnik przedstawiła nam tamtejsze zbiory. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa obrazów. Każdy z uczestników wybrał najładniejszy, według jego opinii. Oto ten, który uzyskał największą liczbę "głosów":
KWIECIEŃ 2011
BAZYLIKA KATEDRALNA
Dnia 29. 04. 2011 roku w ramach projektu "Płock - to też moje miasto!" podopiecznie naszego stowarzyszenia mięli możliwość zwiedzania Bazyliki Katedralnej w Płocku. Historię Kościoła przedstawił nam ks. Stanisław Cegłowski ? dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Kaplica Królewska, w której znajduje się sarkofag dwóch władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Najbardziej spodobała się nam historia romańskich Drzwi Płockich, o których w barwny i przystępny dla naszej młodzieży sposób, opowiedział nasz przewodnik.
MUZEUM MAZOWIECKIE
W ramach projektu "Płock to też moje miasto!" młodzież niepełnosprawna, pod opieką wolontariuszy z naszego Stowarzyszenia, miała okazję zobaczyć piękne eksponaty zebrane w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Dnia 19 kwietnia 2011 roku, pod przewodnictwem pana Krzysztofa Szymańskiego zobaczyliśmy między innymi wnętrza mieszczańskie przełomu XIX i XX wieku: jadalnie , pokój stołowy, bibliotekę, sypialnie, salony, buduar, gabinet i pokój dziecka. Nasze oczy nacieszyły się przepięknymi rzeźbami i malarstwem z okresu Młodej Polski. Naszym uczestnikom chyba najbardziej spodobały się jednak sale, w których zgromadzone zostały kolekcje szkła i ceramiki.
Bardzo dziękujemy Panu Szymańskiemu za profesjonale, a co najważniejsze bardzo interesujące przedstawienie nam historii naszego miasta - Płocka.
BUDZIMY SIĘ DO ŻYCIA WIOSNĄ
Dnia 15. 04. 2011r. beneficjenci projektu "Płock - to też moje miasto" odwiedzili Ogród Zoologiczny w Płocku. Dopisała nam piękna, wyjątkowo wiosenna pogoda, dlatego też lekcja edukacyjna pod nazwą "Budzimy się do życia wiosną" była wielkim sukcesem. Młodzież niepełnosprawna była zachwycona i zainteresowana zajęciami.
W Zoo szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspierał nas przewodnik, na co dzień pracujący ze zwierzętami. Pokazał nam dużo ciekawych rzeczy, których sami z pewnością nie zauważylibyśmy.