OGRODNIK

1

 

OGRODNIK

  • Zakłada i prowadzi uprawy ogrodnicze
  • Prowadzi produkcję sadowniczą
  • Prowadzi produkcję warzywniczą
  • Prowadzi produkcję roślin ozdobnych
  • Eksploatuje środki techniczne stosowane w ogrodnictwie

 

 

 

    Ogrodnik to osoba, która zawodowo zajmuje się uprawą i pielęgnacją roślin. Mogą to być warzywa, owoce, kwiaty, grzyby jadalne, krzewy ozdobne, drzewa, hodowane zarówno na świeżym powietrzu – w ogrodach, parkach lub na polu, jak i w obiektach zamkniętych, np. szklarniach.
    W zależności od miejsca pracy i stanowiska/specjalizacji ogrodnik może wykonywać różne zadania. I tak na przykład: ogrodnik producent – dobiera gatunki i odmiany roślin, a następnie zakupuje nasiona, cebulki i sadzonki lub też samodzielnie je hoduje. W szklarniach przygotowuje odpowiednie podłoże pod wysiew nasion lub wysadzanie. Dobiera termin siania i sadzenia. Ogrodnik terenów zieleni zajmuje się konserwacją i pielęgnacją określonego obszaru ziemi. Wykonuje takie prace jak: przekopywanie, oranie, bronowanie i nawożenie gleby, sadzenie i przesadzanie drzew, krzewów, bylin, obsadzanie kwietników.                   
    Praca ogrodnika wymaga dość intensywnych kontaktów z ludźmi – m.in. z pozostałymi ogrodnikami pracującymi w brygadzie, architektami i projektantami zieleni czy operatorami maszyn. Nie brakuje w niej także zadań wykonywanych indywidualnie, np. koszenie trawników, cięcie żywopłotów.

    Miejscem pracy dla ogrodnika są: ogrodnicze przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, firmy zajmujące się urządzaniem i pielęgnacją terenów zieleni, zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie, indywidualne gospodarstwa ogrodnicze/rolne, własna działalność gospodarcza.