INTROLIGATOR

1

INTROLIGATOR

  • Realizuje procesy introligatorskie
  • Wykonuje obróbkę druków luźnych
  • Wykonuje oprawy

 

    Introligator to osoba, zajmująca się profesjonalną oprawą materiałów drukowanych. W praktyce może to oznaczać oprawę prac licencjackich i magisterskich, albumów fotograficznych, broszur informacyjnych, klaserów i innych materiałów o różnym przeznaczeniu i zawartości.

    Wysoce wykwalifikowani specjaliści zajmują się oprawą druków o wartości historycznej. Introligatorzy specjalizujący się w oprawie, łączeniu i umieszczaniu w publikacjach specjalnego wkładu usztywniającego publikację nazywają się introligatorami poligraficznymi, często zatrudnianymi w drukarniach i dużych zakładach poligraficznych.

    Specjaliści w zakresie wykonawstwa pudeł i etui na różnego rodzaju druki, albumy, publikacje i inne materiały to introligatorzy galanteryjni.
Introligator pracuje w zespole, ale czasami samodzielnie (oprawa galanteryjna). Ma częste kontakty z ludźmi. Ponosi odpowiedzialność za maszyny i urządzenia oraz za przedmioty powierzone przez klienta.

    Miejscem pracy dla introligatora są: drukarnie, wytwórnie papierów wartościowych oraz zakłady zajmujące się drukiem małonakładowym i artystycznym, zakłady introligatorskie , własna działalność gospodarcza oferująca także usługę kserowania i drukowania materiałów tekstowych i graficznych.