TRYPTYK EDUKACYJNY

    W SOSW Nr 2 w Płocku wiosna obfituje w zajęcia edukacyjne w terenie. Z młodzieżą zarówno ze Szkoły Branżowej I Stopnia, jak i ze Szkoły Przysposabiającej do pracy mieliśmy możliwość, dzięki środkom pozyskanym przez UKS „Lasotczak” z budżetu Fundacji „Funduszu Grantowy dla Płocka” na drodze konkursu, wziąć udział w zajęciach z zakresu edukacji filmowej w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Wiadomości z zakresu nauk przyrodniczych mieliśmy możliwość poszerzać, dzięki wizycie w PGE Giganty Mocy w Bełchatowie, zaś wiedzę z zakresu nauk humanistycznych pomogła nam pogłębić wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego – bezcenna lekcja pokory, historii i patriotyzmu.

WYTWÓRNIA FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH
W WARSZAWIE PRZY UL. CHEŁMSKIEJ 21 – EDUKACJA FILMOWA

    Po przekształceniu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w państwową instytucję kultury głównym przedmiotem jej działalności stała się edukacja filmowa i upowszechnianie kultury filmowej. Dzięki potencjałowi zaplecza filmowego oraz współpracy z czołowymi twórcami  i specjalistami filmowymi, prowadzone przez Wytwórnię przedsięwzięcia edukacyjne mają wysoki poziom merytoryczny. Edukacja w miejscu, które w ciągu ponad pół wieku swojej historii skupiało najwybitniejszych twórców polskiego kina, dziś przyciąga i kształtuje także odbiorców sztuki filmowej.
    Poznając tajniki powstawania filmów na pierwszym planie filmowym udostępnionym do celów edukacyjnych, w III edycji projektu PLAN FILMOWY zobaczyliśmy scenografię z filmów pt.:  „7 uczuć”  oraz z edukacyjnego cyklu filmowego pt.: „Historia w ożywionych obrazach”
    PLAN FILMOWY to niezwykła opowieść o pracy filmowców i o powstawaniu dzieła filmowego. Wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty przenoszą zwiedzających w czasie i pozwalają poczuć atmosferę miejsca, w którym na co dzień pracują twórcy filmowi. Narracja ścieżki zwiedzania prowadzi przez kolejne etapy powstawania filmu, przybliżając najciekawsze aspekty produkcji filmowej. Przestrzeń PLANU FILMOWEGO wyposażona została w nowoczesne multimedia. PLAN FILMOWY składa się z dwóch części, scenograficznej i kostiumowej. Wchodząc do części scenograficznej zwiedzający mogli zobaczyć dekoracje wykreowane przez twórców filmowych: korytarz szkolny i klasę,  prawdziwie królewską ucztę, salę tronową, królewską sypialnię oraz filmowe lochy. Podczas projekcji na goglach VR Samsunga, każdy mógł przenieść się w plener na plan, by z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i nagrywaniu kolejnych ujęć. W części dotyczącej kostiumów ścieżka prowadziła do pracowni kostiumografa, opowiadając o  powstawaniu kostiumów. Zwiedzający mogli sprawdzić się w zadaniach z filmowej garderoby i przymierzyć wybrane kostiumy historyczne. W strefie projekcyjnej prezentowane były materiały making of. Projekt PLAN FILMOWY stworzony został z myślą o wspieraniu realizacji m.in. programów szkolnych w zakresie elementów dotyczących edukacji filmowej, posiada także cechy ponadprzedmiotowe m.in. z zakresu edukacji historycznej, obywatelskiej, medialnej, kulturalnej i artystycznej.
    W 2018 roku projekt PLAN FILMOWY - "EDUKACJA NA PLANIE FILMOWYM. Historyczno - filmowa przestrzeń multimedialna i pakiety edukacyjne dla szkół" został finalistą prestiżowego Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2017 w kategorii Edukacja i Multimedia. Plebiscyt organizowany jest przez Muzeum Historii Polski.
    Młodzież z zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach i warsztatach, jednak największe emocje wzbudziła projekcja w okularach VR Samsunga, alternatywna rzeczywistość okazała się być niebywale realna…ciekawe doświadczenie…polecamy!!!
W drodze powrotnej Gościniec Legenda zaserwował nam przesmaczne danie kuchni polskiej. Było  miło i wyśmienicie.

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 021
 • 022
 • 023
 • 024
 • 025
 • 026
 • 027
 • 028
 • 029
 • 030
 • 031
 • 032
 • 033
 • 034
 • 035
 • 036
 • 037
 • 038
 • 039
 • 040
 • 041
 • 042
 • 043
 • 044
 • 045
 • 046
 • 047
 • 048
 • 049
 • 050

PGE GIGANTY MOCY – INTERAKTYWNE CENTRUM EDUKACJI  
EDUKACJA PRZYRODNICZA

    PGE Giganty Mocy to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez  bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego oraz technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego, a także przetwarzania go w energię elektryczną.
    Odwiedzający ekspozycję uczniowie przeprowadzali doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk związanych z elektrycznością. Spacerując to po dnie morza lub też odwiedzając las tropikalny, dowiadywaliśmy się o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Eksperymentowaliśmy w generatorze odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu, sterowaliśmy procesem wytwarzania energii oraz podziwialiśmy szczątki mamuta, żyjącego niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie. Ekspozycja PGE Giganty Mocy w sposób interaktywny ukazuje dzieje powstania bełchatowskiej kopalni i elektrowni oraz najnowszą historię Bełchatowa, pokazaną w kontekście działalności bełchatowskiego zagłębia górniczo-energetycznego.  
    Po ekspozycji, znajdującej się na dwóch kondygnacjach budynku, oprowadza multimedialna rodzina Gigusiów Brunatnych, w tym ciekawy świata Woltuś, przyjazna i towarzyska Dżulka oraz uczynny i wszystkowiedzący prof. Om. Dzięki wizycie w PGE Gigantach Mocy zapamiętaliśmy i zrozumieliśmy zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, w tym geografii i geologii, biologii, paleontologii, chemii oraz fizyki. Warto wspomnieć, iż działalność PGE Gigantów Mocy została doceniona przez Polską Organizację Turystyczną, która nadała placówce status Produktu Turystycznego 2015 Roku, a także przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, który w ramach ogólnopolskiego konkursu "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" przyznał wystawie tytuł miejsca najbardziej przyjaznego rodzinie w 2015r. Zatem potwierdzamy, że wizyta w PGE Gigantach Mocy to doskonały pomysł na ciekawe spędzanie czasu wolnego w konstruktywny sposób.  
    Po aktywnym przedpołudniu, na pobliskim deptaku znajduje się urokliwe miejsce Gościniec, w którym skosztowaliśmy wyśmienity obiad. Było nie tylko pięknie, ale też bardzo smacznie.
Podczas wycieczki towarzyszyli nam przesympatyczni uczniowie klasy VIII integracyjnej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku, pod opieką Pani Edyty Paradowskiej, na specjalne zaproszenie z naszej strony tj. Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 2 w Płocku.
    Przez całą wycieczkę towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda i dobry humor. Nasi nowi koledzy – potencjalni przyszli uczniowie naszej szkoły, okazali się bardzo serdeczni, towarzyscy i otwarci.
Przy wspólnym, smacznym obiedzie obiecaliśmy sobie, spotkać się ponownie, może na kolejnej, niezapomnianej wycieczce – serdecznie zapraszamy…

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 021
 • 022
 • 023
 • 024
 • 025
 • 026
 • 027
 • 028
 • 029
 • 030
 • 031
 • 032
 • 033
 • 034
 • 035
 • 036

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO –
EDUKACJA Z ZAKRESU NAUK HUMANISTYCZNYCH

    Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych. Przed takim problemem stanęli także twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. Słusznie przyjęto założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i przekazu, aby w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej, kształtując patriotyczną postawę wśród społeczeństwa. Aby było to muzeum nowoczesne, na miarę XXI w. sięgnięto po sprawdzone rozwiązana zagraniczne, za wzór posłużyło m.in. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz Muzeum Terroru w Budapeszcie. Twórcom zależało przede wszystkim, aby oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Tylko w taki sposób możliwe jest dotarcie do głównej grupy docelowej, jaką jest młodzież. Muzeum ma za zadanie opowiedzieć im historię Powstania we wszystkich aspektach i przekazać jego szeroko pojęty sens.
Potwierdzeniem faktu, że była to słuszna idea mogą być choćby zgromadzone na przestrzeni 12 lat istnienia muzeum imponujące wręcz ilość nagród.
    Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, "Biuletyn Informacyjny" oraz ulotki okolicznościowe. W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca - jedynej tego typu w Polsce - jasnej i kolorowej, dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle. Na drugi poziom ekspozycji można wjechać windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie.
    W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia – powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły.     Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”. Centralnym punktem drugiej części ekspozycji w sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom. W jej podziemiach znajduje się sala „Niemcy”, przedstawiająca Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło. W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.
Podsumowaniem naszej podróży sentymentalnej była wizyta w Gościńcu Legenda w okolicach Wyszogrodu, gdzie rozsmakowaliśmy się w daniach kuchni polskiej. Czas upłynął nam w przyjemnej atmosferze.

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 021
 • 022
 • 023
 • 024
 • 025
 • 026
 • 027
 • 028
 • 029
 • 030
 • 031
 • 032
 • 033
 • 034
 • 035
 • 036
 • 037
 • 038
 • 039
 • 040
 • 041
 • 042
 • 043
 • 044
 • 045

WARMIA PARK PLUSKI - 3-POZIOMOWY AQUAPARK KOŁO OLSZTYNA

    Nie samą nauką człowiek żyje…po trudach zdobywania wiedzy i utrwalania wiadomości koniecznie należy znaleźć czas na relaks i rekreację. W tym celu wraz z uczniami naszej szkoły wybraliśmy się do 3-poziomowego aquaparku w okolice Osztyna, na chwile wytchnienia. Łapiąc oddech, korzystaliśmy z takich dostępnych atrakcji jak: dolina zdrowia, potok górski, basen "ANAKONDY", basen "CEBULA", rwąca rzeka, leżanki, masaże wodno-powietrzne, groty, akwaria podwodne, tężnie solankowe, basen "KAMIKAZE", jacuzzi, jacuzzi zewnętrzne z koloroterapią, jacuzzi zewnętrzne solankowe oraz aquabar.
    Młodzież entuzjastycznie korzystała z oferowanych atrakcji, było mnóstwo śmiechu i zabawy, dobry humor nas nie opuszczał. Po 5 godzinach aktywnego wypoczynku w okolicznej miejscowości, nad brzegiem jeziora w klimatycznej restauracyjce o wdzięcznej nazwie Złoty Strug spożyliśmy posiłek, zyskując tym samym energię na czas powrotnej podróży.

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 021